"Okolo komína" aneb, když se v Krupé řekne...
Když jsme plánovali vycházku po katastru naší obce, věděli jsme, že se dozvíme spoustu informací. Co jsme však nepředpokládali bylo, že těch míst a informací bude tolik, že se nám nepodaří vycházku dokončit celou. A tak se můžete těšit na její stejně zajímavou druhou část (datum příští vycházky se dozvíte na našem webu, nebo na Krupské návsi na fb).
Husovou třídou k Šustně
Ráno je slunečné a hlavně sucho, takže nám nic nebrání projít si trasu i po zaniklých cestách přes pole. V počtu 14 turistů stoupáme od sokolovny "Husovou třídou" (mimochodem, věděli jste, že v Krupé byly svého času tři "třídy"? Husova, Masarykova a Revoluční.) směr Šustna (Šusna, Šoustalka). Míjíme ulice "Krátkou" a "Vyšehradskou"...
Na Kocandu
U restaurace na Šustně přecházíme Karlovarku. Za křižovatkou se pohledem zastavíme u "Rabasova mlýna", který se dříve nacházel na rozhraní 3 katastrů (Lišany, Krupá a Krušovice). U autobusové zastávky na Rakovník zahýbáme doprava polem přes "Stráž" (u FVA elektrárny), dál po poli "V Náhředlích" a po kolejích Kolešovky až na "Kocandu" (bývala tu zájezdní hospoda, později hájovna. Dnes se tak označuje pole západně od potoka - více v dokumentu Václava Somola v Krupském zpravodaji.
Na Borách
Pokračujeme podél trati k bývalému obecnímu borovému lesu příznačně zvoucímu "Bora" až na roh lesa, kde se říkalo "U věže" (rozcestí s nádherným dubem - směrem na Chrášťany vede trasa ropovodu, vlevo je lesní cesta k Lišanům a napravo zaniklá cesta směrem k Nesuchyni). U dubu zahýbáme vpravo a lesní cestou se dostáváme k hranici lesa kde vyhlašujeme svačinovou přestávku.
Hledáme mrchoviště
Po svačině se stáčíme opět vpravo a míříme lesem zpátky ke "Kocandě". Cestou hledáme "Mrchoviště" (v době před první světovou válkou se zde zakopávala hospodářská zvířata, která onemocněla infekčními chorobami). Cestou ke kostelu přicházíme zpět k železničnímu mostu, kde překračujeme potok a jsme "Za rybníkem" (býval tu skutečně rybník, měl protáhlý tvar, a prý proto se mu říkalo "Chobot").
Za Dorfly
"Za Dorfly" míjíme stavební stroje a rozpracovanou dálnici. Území na pravém břehu Nesuchyňského potoka bylo pojmenováno podle zaniklé středověké vesnice Dorfly (v kat. obce Nesuchyně). Právě stavba dálnice odhalila archeologické nálezy, které její existenci potvrzují. Pokračujeme dál až ke Karlovarské silnici. Cestou míjíme "Babylon" (návrší se strážním domkem nad "Jednašedeátkou") a "V Pískách" skutečně objevujeme písčité podloží...
Lesíky
V místech, kde se říkalo "Na Třech kanálech", překračujeme Karlovarskou silnici a za přejezdem vlevo stoupáme do mírného kopečku podél trati až k místu "U Kopřivů". Stával tu strážný železniční domek (vechtr), který byl ve druhé světové válce zasažen a vyhořel. O něco dál po trati se nacházel železniční přejezd na polní cestě v "Lesíkách" se závorami ovládanými ručně právě z tohoto domku. Míjíme pole pod lesem (z lavičky pod lesem, kterou všichni místní znají je nádherný výhled), kde se říkalo "V Krybli"...
Rozhodnutí
Cestou k vysílači padne rozhodnutí vycházku ukončit. V nohách máme úctyhodných 14 kilometrů a na cestě jsme už pět hodin. Nechceme zbytek cesty jen tak odbýt, proto si raději druhou polovinu cesty necháváme na příště. (Ideální pro ty, kteří se nemohli první části zúčastnit.)
A tak se u vysílače loučíme, děkujeme všem turistům a také našemu průvodci Václavovi za přípravu zajímavých informací, kterých bylo tolik, že by vystačily na dva večery pěkného povídání...
Ps: Kompletní přehled názvů a zajímavostí zveřejníme s laskavým svolením autora v nejbližším vydání Krupského zpravodaje.