Přírodní rezervací Prameny Klíčavy – Merkovka
Největším rašeliništěm na Křivoklátsku - Přírodní rezervací Prameny Klíčavy provedl naší skupinku 13 turistů Ing. Václav Somol, díky němuž jsme se dozvěděli spoustu informací o bohaté fauně, která se vyskytuje této oblasti. Viděli jsme jednu ze zdejších masožravek - Bublinatku jižní, bohatě kvetoucí Prstnatec májový, Vrbu rozmarýnolistou, Jirnici modrou, rozsáhlé plochy již odkvetlé Bledule jarní a celou řadu ostřic.
V příkopu u cesty na Dlouhé míli pak kvetl Hadí mord nízký a také Devětsil bílý, což je podhorská, či horská rostlina a tedy v našich podmínkách zvláštnost.
Dlouhou mílí jsme došli až k Merklovu prameni. Roste zde Křídlatka japonská a v bučinách hojná Mařinka vonná. V louce pod Merkovkou jsme našli jen jediný Prstnatec májový, jehož populace pod bývalou Lesní správou byla zničena výběhem koní.
Okolí Merkovky je kouzelné. Voda ve studánce má výraznou železitou příchuť a barví tak koryto tekoucí od pramene do rezava. Pramen objevil v roce 1808 lesník Jiljí Merkl a 50 let po jeho objevu zde kníže Fürstenberg založil nejmenší lázně v republice. Panoval tu čilý výletnický ruch a za výlety, odpočinkem a také společenským životem sem jezdili lidé z celé republiky. Provoz ukončila až 2. světová válka.
Z hlediska Sokola je zajímavé, že zde našel lásku na celý život zakladatel Sokola, český národní obrozenec německého původu, kritik, historik umění, estetik a univerzitní pedagog Miroslav Tyrš. Byla jí o šestnáct let mladší Renata Fügnerová, dcera jeho přítele.
Po osvěžení u pramene jsme vydali do Lužné - nádraží podél zbytků zdi obory, postavené v 18 stol. knížetem Karlem Egonem I. z Fürstenbergu. Ve své době měřila bezmála 20 km a byla vysoká asi 2 m. Oddělovala od sebe fürstenberské (křivoklátské) a martinické (smečenské) panství tak, aby měla zvěř ztížený přístup do polí ve smečenském panství, kde se stávala kořiští pytláků. (zdroj: www.obec-lany.cz)
Vycházku jsme zakončili pozdním obědem v legendární luženské restauraci Lebeda, kde proběhlo rozloučení s účastníky a příslib dalšího pěkného výletu...
Sledujte naše stránky, nebo se přidejte do skupiny Krupská náves na facebooku, ať vám neunikne příští vycházka, která se chystá na podzim.